Šiandien: 2024-02-26 04:08:06
 
 
   

Šiaulių rajono VVG ir kaimo bendruomenės keliavo į Zarasų rajoną

2023-09-12

Asociacija "Šiaulių rajono vietos veiklos grupė" 2023 m. rugsėjo 9 d. įgyvendindama projektą "Bendraujame, dalinamės patirtimi" (finansavimo sutarties Nr. SRZ-672 (3.54E)) pagal Šiaulių rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų ir kitų juridinių bei fizinių asmenų finansavimo iš savivaldybės biudžeto lėšų tvarkos aprašą, organizavo VVG narių ir rajono kaimo bendruomenių atstovų kelionę po rytų Aukštaitijos ežerų kraštą, Zarasų rajone. Kelionėje dalyvavo Voveriškių, Sauginių, Vijolių, Dirvonėnų, Gilaičių, Žadžiūnų, Lukšių, Šiupylių, Žarėnų, Gegužių, Verbūnų, Raudėnų, Sutkūnų, Micaičių ir Šiaulių r. tautodailininkų bendruomenių atstovai, pirmininkai ir kiti Šiaulių rajono vietos veiklos grupės nariai.

Kelionės metu, Asociacijos "Šiaulių rajono vietos veiklos grupė" pirmininkas Povilas Zaveckas pateikė trumpą apžvalgą apie asociacijos "Šiaulių rajono vietos veiklos grupė" teritorijos 2015 - 2023 m. vietos plėtros strategijos įgyvendinimo eigą, papasakojo apie įgyvendintus ir įgyvendinamus vietos projektus, kalbėjo apie 2024 - 2027 metų strategijos ateitį. Rajono bendruomenių pirmininkai ar jų atstovai papasakojo kaip sekasi jų veikloje, pasidalino patirtimi ir pasiekimais, vyko dalyvių diskusijos.

Pagal kelionės programą pirmasis kelionės tikslas - Sartų apžvalgos bokštas, kuris randasi privačioje teritorijoje Sartų ežero pakrantėje. Jis ne tik leidžia pažvelgti į ežerą iš viršaus, bet ir pasitikrinti aukščio baimės ribas. Privačiomis lėšomis pastatytas bokštas su 33 metrų aukštyje įrengta dengta apžvalgos aikštele išskirtine architektūra nepasižymi. Siaurais ir stačiais sraigtiniais laiptais lipant viršun aukščio baimės jausmas juntamas kaip niekur kitur. Negalintiems įveikti šios baimės galima rinktis vieną iš 4 tarpinių apžvalgos aikštelių, o pasiekusiems aukščiausią, ten laukia įrengtas suolas ir Sartų regioninio parko informacinis stendas. 36 metrų aukščio bokštą 2006 metais pastatė UAB "Rokiškio sūris". Apžiūrėję ir pasigėrėję Sartų ežero vaizdais vykstame prie Stelmužės ąžuolo. Vis dar stovi, paramstytas iš visų pusių, bet dar gyvas. Stelmužės ąžuolas - seniausias ir storiausias Lietuvoje augantis ąžuolas ir vienas seniausių ąžuolų Europoje. Spėjama, kas jo amžius yra 1500 - 2000 metų, jo skersmuo rekordinis 3,5 m. (kamienui apimti reikia 8-9 vyrų), aukštis 23 m. Šalia Stelmužės ąžuolo stovi medinė bažnyčia - išskirtinis istorijos paminklas - Viešpaties Jėzaus Kryžiaus bažnyčia. 1650 m. bažnyčia iškilo dvare gyvenusių vokiečių baronų von Bercken iniciatyva. Ją pastatė tik kirvį ir kaltą naudoję medžio drožybos meistrai iš Latvijos. Stelmužės ąžuolas saugo ie dar vieną paslaptį - jo drevėje buvo rasti ten besislėpusio Napoleono armijos kareivio griaučiai ir ginklai. Dar už kelių šimtų metrų galima pamatyti akmeninį pastatą Vergų bokštu, nes jame dvarininkai laikydavo baudžiauninkus, norėdami juos nubausti už blogą elgesį.

Toliau vykome apžiūrėti senovinį, tris šimtus metų menantį Šlyninkos vandens malūną. Malūne mus pasitiko Zarasų - Visagino regiono vietos veiklos grupės strategijos įgyvendinimo vadovas Arvydas Veikšra, kuris kelionės dalyvius supažindino su savo regiono įgyvendinama strategijas, pristatė įgyvendinamus ir įgyvendintus vietos projektus (verslo, socialinio ir bendruomeninio, infrastruktūros bei kitus), pasidalinome gerąja patirtimi ir savo bendruomenių pasiekimais, aptarėme bendradarbiavimo galimybes, diskutavome. Šlyninkos vandens malūnas atnaujintas ir pritaikytas edukacijoms, pasinaudojant Europos Sąjungos lėšas pagal LEADER programą.

Po dalykinio susitikimo dalyvavome kulinarinėje programoje: pasiklausę unikalių istorijų apie malūno tuometinį ir šiuolaikinį gyvenimą bei artimiau susipažinę su grūdų malimo procesu, buvome pakviesti į ekskursiją po visus tris malūno aukštus, kuriuos mums mielai aprodė malūnininkas Stasys. Čia pat įsikūrusiuose amatų centre ragavome smetoniškų blynų iš razavų kvietinių miltų su namine uogiene arba spirgučių padažo bei atsigaivinome žolelių arbata. Pasistiprinę keliavome link Zarasų. Zarasai - miestas, apsuptas 7 ežerų. Su kelionės vadove Zarasų gatvėmis aplankome Sėlių aikštę, Šv. Mergelės Ėmimo dangum bažnyčią, nuo Viešosios bibliotekos terasos grožimės Zarasaičio ežero su šuolių į vandenį bokšto panorama, o nuo apžvalgos bokšto, pastatyto 2011 metais, išvydome didingą Zaraso ežero panoramą iš 17 metrų aukščio.

Tęsėme kelionę vykdami į Tiltiškių malūną prie Šventosios kranto. Čia įsikūręs radijo imtuvų muziejus. Susipažinę su senoviškų radijo aparatų kolekcija, jų istorija, kurią pristatė charizmatiškas gidas Dalius pakvietė kartu padainuoti žinomas melodijas, pašokti. Po to dalyvavome maisto degustacijoje/ edukacijoje, kurioje ragavome sriubą su naminiais pyragėliais, sraiges ir kitus skanėstus.

Kelionės pabaigoje aplankėme Šv. Marijos Mergelės Sopulingosios bažnyčią, kuri stovi Salake, 13 km į šiaurės vakarus nuo Dūkšto. Miestelio pasididžiavimas - unikali neogotikinė, akmeninė bažnyčia.

Kelionės dalyviai pasisėmę naujų idėjų iš Zarasų rajono, grįžo sustiprinę Šiaulių rajono kaimo bendruomenių tarpusavio ryšius, bendruomeniškumą ir sutelktumą, pabendravę tarpusavyje, aptarę problemas, pasidalinę pasiekimais, gerąja patirtimi, susipažinę ir apžiūrėję įgyvendintus vietos projektus.

Pilni įspūdžių ir emocijų grįžome namo.

  

  

  

  

  

 

Atgal į naujienas
 
Svetainę finansuoja