Šiandien: 2024-05-24 11:18:32
 
 
   

Šiaulių rajono VVG ir kaimo bendruomenės keliavo į Trakus

2022-09-27

Asociacija "Šiaulių rajono vietos veiklos grupė" 2022 m. rugsėjo 24 d. įgyvendindama projektą "Gera drauge" (finansavimo sutarties Nr. SRZ-459 (3.54E)) pagal Šiaulių rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų ir kitų juridinių asmenų finansavimo iš savivaldybės biudžeto lėšų tvarkos aprašą, organizavo VVG narių ir rajono kaimo bendruomenių atstovų kelionę nauji atradimai istoriniuose Trakuose. Kelionėje dalyvavo Žarėnų, Žadžiūnų, Lukšių, Drąsučių, Vijolių, Šiupylių, Micaičių, Verbūnų, Voveriškių, Aukštelkės, Dirvonėnų, Naisių, Šilėnų, Bridų, Gilaičių, Sutkūnų, Meškuičių, Ginkūnų, Sauginių bendruomenių atstovai, pirmininkai ir kiti Šiaulių rajono vietos veiklos grupės nariai.

Kelionės metu Asociacijos "Šiaulių rajono vietos veiklos grupė" pirmininkas Povilas Zaveckas pateikė trumpą asociacijos "Šiaulių rajono vietos veiklos grupė" teritorijos 2015 - 2023 m. vietos plėtros strategijos apžvalgą, papasakojo apie įgyvendintus ir įgyvendinamus projektus, kalbėjo apie sumanaus kaimo projektus bei VVG ateitį. Rajono bendruomenių pirmininkai ar jų atstovai papasakojo kaip sekasi jų veikloje, pasidalino patirtimi ir pasiekimais.

Pagal kelionės programą pirmasis kelionės tikslas - Angelų kalva. Šioje liaudies pamaldumo ir dvasingumo puoselėjimo vietoje gausu medinių angelų skulptūrų, dailių kaltinių saulučių bei tautiniais simboliais išpuoštų gyvybės medžių. Šiandien šiame 4,3 ha plote dangų sveikina daugiau kaip 40 didelių ir mažesnių medinių angelų, iš ąžuolo drožtų koplystulpių. Kiekvienas ant kalvos esantis angelas įkūnija vieną iš gyvenimo tiesų, pamatinių žmonijos ar krikščioniškųjų vertybių. Angelų pavidalu čia įkurdinta Gyvybė, Tiesa, Taika, Dvasios ramybė, Atjauta, Pasiaukojimas, Meilė, Sveikata, Džiaugsmas, Dėkingumas, Viltis... Taip pat čia yra šeimas bei mokslus globojantys angelai, dvasios ramybės ir Baltijos kelio saugotojai bei daug kitų. Tarp medinių skulptūrų yra vienas žmogaus ūgio angelas, simbolizuojantis Gerumą, pasisėmę šio gyvenimą puošiančio jausmo patraukėme link vieno įspūdingiausių dvarų Lietuvoje - grafų Tiškevičių šeimos vasaros rezidencijos. Šiuo metu dvaras yra Trakų istorinio Nacionalinio parko direkcijos dalis, jame vyksta įvairūs renginiai iš atvirais paviljonais karūnuotos dvaro terasos atsiveria vaizdingais Trakų pilies ir Galvės ežero vaizdais. Aplink dvarą driekėsi garsaus prancūzų kraštovaizdžio architekto Eduardo Fransua Andre sukurtas parkas. Aplink rūmus sukurti prancūziški parteriai su karpomis liepų alėjomis, ornamentiniais gėlynais ir skulptūromis. Šalia driekiasi romantiškas angliško stiliaus parkas su tvenkiniais, dirbtinėmis uolomis, tilteliais. Apžiūrėję ir susipažinę su Užutrakio dvaru, patraukėme link Senosios kibininės paragauti tradicinio karaimo aptiekalo - kibinų. Toliau keliavome į vieną svarbiausių, gausiai turistų lankomą objektą - Trakų pilį. Ši gotikinė pilis Trakų mieste, Galvos ežero Pilies saloje, į kurią nuteistas pėsčiųjų tiltas. Pastatyta kunigaikščių Kęstučio ir Vytauto iniciatyva XIV a. II pusėje - XV a. 1-ajame dešimtmetyje. XV a. ši pilis buvo viena iš LDK valdovų rezidencijų. Dabar pilis atstatyta ir yra vienas populiariausių Lietuvoje turistų lankomų objektų; pilyje vyksta įvairios šventės, veikia archeologinė ir istorinė ekspozicijos, medžioklės meziejus. Prie pilies saloje įkurtas parkas.

Dalyvavome Trakų krašto vietos veiklos grupės organizuotame renginyje "Pažinkime vieni kitus 22", kurio metu susitikome su Trakų krašto vietos veiklos grupės darbuotojais ir Trakų krašto vietos veiklos grupės NVO sektoriaus iš Tiltų kaimo, Lieponių kaimo bendruomenės "Karaliaus salos", Senojo Tarpupio kaimo bendruomenės "TARPUPIS", Senųjų Trakų kaimo tėvų bendruomenės, Jungtinės kaimų bendruomenės "Matiškė", Paluknio bendruomenės "Dienmedis", asociacijos "Aukštadvario žiburiai", VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro, Trakų turizmo ir poilsio paslaugų plėtros asociacijos, sūrininkais Lilija ir Stasiu Rizgeliais, kaimo turizmo sodybų atstovais Artūru Vyšniausku ir Antanu Bardausku.

Susitikimo metu buvo pristatytas Trakų turizmo ir poilsio paslaugų plėtros asociacijos šiuo metu įgyvendinimas vietos projektas "Trakų ežerų paslaptys", Nr. TRAK-LEADER-6B-S-22-3-2021/42VS-PV-21-1-03715-PR001, (projekto vadovas Robertas Volosevičius) ir du įgyvendintus projektus asociacijos "Aukštadvario žiburiai" vietos projektą "Aukštadvario krašto tautinio paveldo puoselėjimo ir populiarinimas" (projekto vadovė Jadvyga Dzencevičienė, įsigiję įranga kepa šimtalapius) ir Jungtinės kaimų bendruomenės "Matiškė" "Matiškių irklai" (įsigiję skaidres baidares organizuoja plaukimus ir vaišina bulvinius blynais).

VVG atstovai pasidalino įgyvendintų ir įgyvendinamų vietos projektų rezultatais, aktualijomis ir problemomis. Beveik visi susitikime dalyvavę - vietos projektų pareiškėjai, todėl diskutuoti buvo apie ką.

Kelionės pabaigoje aplankėme Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo baziliką. Tai dvasinis Trakų centras tiek dydžiu tiek svarba prilygęs patiems Trakų salos pilies rūmams. Ši bažnyčia ne veltui vadinama bazilika - jos mastas ir istorija išskirtinė - ji nė sykio nebuvo uždaryta ar perėjusi į kitos konfesijos rankas ir nė karto nebuvo naudota ne pagal paskirtį. Ji mena ilgaamžes Lietuvos tikėjimo tradicijas.

Kelionėje dalyvavę Šiaulių rajono kaimo bendruomenių atstovai sustiprino tarpusavio ryšius, pabendravo tarpusavyje, aptarė problemas, pasidalino pasiekimais, patirtimi bei įsimintinomis akimirkomis.

Pabuvoję Trakuose, grįžome pavargę, bet pilni įspūdžių ir smagių prisiminimų.

  

  

  

  

  

Atgal į naujienas
 
Svetainę finansuoja