Šiandien: 2022-05-28 14:20:48
 
 
   

Šiaulių rajono VVG ir kaimo bendruomenės keliavo Pamario keliais

2021-09-13

Asociacija "Šiaulių rajono vietos veiklos grupė" 2021 m. rugsėjo 11 d. įgyvendindama projektą "Būkim drauge" (finansavimo sutarties Nr. SRZ-607 (3.54)) pagal Šiaulių rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų ir kitų juridinių bei fizinių asmenų finansavimo iš savivaldybės biudžeto lėšų tvarkos aprašą, organizavo VVG narių ir rajono kaimo bendruomenių atstovų kelionę Pamario keliais: Dreverna - Svencelė - Ventės ragas - Mingė - Uostadvaris - Rusnė. Kelionėje dalyvavo Žarėnų, Naisių, Bubių, Šiupylių, Gegužių, Lukšių, Voveriškių, Sutkūnų, Varputėnų, Micaičių, Gruzdžių, Dirvonėnų, Bazilionų, Sauginių, Noreikių, Meškuičių bendruomenių atstovai ir kiti Šiaulių rajono VVG nariai.

Kelionės pradžioje Šiaulių rajono vietos veiklos grupės pirmininkas Povilas Zaveckas pateikė trumpą asociacijos "Šiaulių rajono vietos veiklos grupė" teritorijos 2015 -2023 m. vietos plėtros strategijos apžvalgą, pasakojo apie įgyvendintus ir įgyvendinamus vietos projektus bei VVG ateitį.

Pagal kelionės programą pirmasis kelionės tikslas - Dreverna. Vykstant į Dreverną užsukome į Švėkšną - tai miestelis, garsėjantis aukščiausia rajone (65 m.) dvibokšte, raudonų plytų bažnyčia bei XIX a. įkurtu grafų Pliaterių parku su įspūdinga liepų alėja, Genovaitės vila, tvenkiniais ir skultūromis. Šiandien Švėkšna yra išskirtinė vieta ne tik todėl, kad ji apsupta turtingos ir įdomios praeities, bet ir garsėja nuostabia gamta, architektūriniais paminklais bei iš čia kilusiais garsiais žmonėmis. Pačiame miestelio centre yra akmenimis grįsta turgaus aikštė, kurioje verda prekyba. Miestelio bažnyčia ir architektūra vilioja jaunavedžius ir lietuviškų filmų kūrėjus. 1905 metais pagal švedų architekto Karlo Eduardo Strandmano projektą pastatyta neogotikinė bažnyčia - vienas pagrindinių miestelio architektūrinių paminklų. Bažnyčios statybą finansavo Švėkšnos ir Vilkėno grafai Pliateriai, gausiai statyboms aukojo Švėkšnos ir gretimų parapijų gyventojai. Bažnyčios šventorių su parku jungia apie 1885 m. pastatytas arkinis pėsčiųjų tiltas - viadukas. Tai unikalus ir retas statinys Lietuvoje.

Apžiūrėję ir susipažinę su Švėkšnos miesteliu, patraukėme link senojo žvejų kaimo - Drevernos. Drevernoje apsilankę atstatytoje ir XX a. garsaus Kuršmarių laivų statytojo Jono Gižo etnografinėje sodyboje įrengtoje muziejaus ekspozicijoje galima patirti kelionę laiku susipažįstant su laivadirbystės ir žvejų tradicijomis šiame krašte ar nusispalvinant ryškiausią ir analogų pasaulyje neturintį šio krašto simbolį - Drevernos vėtrungę. Taip pat daugeliui didžiulį įspūdį paliko iš 15 m. aukščio apžvalgos bokšto atsiveriantys Naglių gamtinio rezervato, Kuršių marių vaizdai. Tada pasukome į Svencelę. Tai unikali vandens sporto oazė, kurioje kiekvienas gali mokytis "suvaldyti vėjus" ir atsipalaiduoti. Svencelė, apsupta švelnių formų peizažo ir gamtos draustinių, yra viena iš nedaugelio naujųjų poilsinių teritorijų Klaipėdos regione. Ši vieta tapo nauju turizmo centru: iš Svencelės atsiveria vaizdas į Kuršių marių tolius ir pajūrio  smėlio kopas, o nuo Klaipėdos miesto ir rajono kaimų ją skiria visiškai nedidelis atstumas. Ši vietovė ypatinga, nes joje linijiškai išsiskiria skirtingi gamtovaizdžio elementai - marios, kopos, nendrynai, atviros pievos ir miškai, vietos miesteliai ir kaimai.

Kelionę tęsėme Ventės rage - apsilankėme ornitologijos stoties teritorijoje, turėjome galimybę pamatyti, kaip žieduojami paukščiai. Užlipome į švyturį, iš kurio matosi Kuršių marių platybės, pasivaikščiojome Ventės rago molu, aplankėme ir suvenyrų krautivėlę. Kuršių marios buvo ramios, bet ėjimas molu vis tiek įdomus ir emocingas. Šis kraštas garsėja ir skania žuvimi, todėl vėliau kelionės dalyvių laukė ekskursija - palukimas laivu: Ventainė - Kuršių marios - Krokų lankos ežeras - Mingės kaimas - Uostadvaris bei žuvienės skanavimas laive.

Kelionės pabaigoje dalyvavome edukacinėje programoje "Žuvies kelias", kurioje sužinojome tradicinės žuvies rūkymo sutilybes iš pačių tautinio paveldo puoselėtojų. Šeimininkai parodė kaip yra ruošiama žuvis "rūkinimui". Pasirinkta žuvis - tradicinė Rusnės krašto žuvis karšis. Jaukioje aplinkoje skanavome keturių rūšių šviežiai rūkytą žuvį.

Kelionė, į kurią buvo sukvietsos Šiaulių rajojo kaimo bendruomenių atstovai, leido sustiprinti tarpusavio ryšius, suteikė galimybę pabendrauti tarpusavyje, aptarti visas problemas, pasidalinti pasiekimais, patirtimi bei įsimintinomis akimirkomis.

  

  

  

  

  

  

Atgal į naujienas
 
Svetainę finansuoja